Járt erre Mátyás király, Kinizsi Pál – bár először nem itt találkoztak össze
Az Eger-víz-patak legfelső folyását Nagyvázsonyi-Sédnek nevezik. A „séd” szó itt patakot jelent. Még ma is található itt két vízimalom, járt erre Mátyás király, Kinizsi Pál – bár először nem itt találkoztak össze.
A monda szerint Kinizsi Pál az erdélyi Szent-Kelemenben, apja vízimalmában dolgozott. Mátyás király hűséges alvezérével, Magyar Balázzsal, és annak leányával egyszer betért a molnár udvarába, és Mátyás kérte, adnának egy kupa vizet a szép leányának. Kinizsi Pál dajkája, az öreg Orsik néne hozta is a vizet egy régi, szép kupában: „Itt a víz, fenség, csak méltó tálcánk nincs, amire ráhelyezzem, szegény emberek vagyunk!” De erre odaugrott Pál, felkapott a földről egy óriási malomkövet, és a tenyerén az öregasszony elé nyújtotta. „Dehogy nincsen, néne. Van bizony tálcánk!”
Mátyás király a vázsonyi birtokot 1472-ben Kinizsi Pálnak adományozta, aki a középkori Magyarország egyik legvéresebb csatájának, a kenyérmezei csatának hadizsákmányából átépíti a várat, illetve tevékeny részt vállal a késő középkor modern magyar hadseregének, a Fekete Seregnek a megteremtésében.
Arról, hogy mekkora is lehetett a Kinizsi-féle malomkő, eltérőek a vélemények. A XIX. század végén már szabványosították a méreteket, volt 40” és 50” inch átmérőjű, azaz kb. 127 cm, de pont a Nagyvázsony alatti malomnál láttunk 60 cm átmérőjű kis malomkövet. Bár az eset messze Erdélyben történt, de elképzelhető, hogy Kinizsi Pál egy „kisebb” és vékonyabb követ ragadott fel tálca gyanánt.
A nagyvázsonyi Csurgó-malom a Pálos kolostor alatt található, az Országos Kéktúra (OKT) dunántúli útvonala mellett. A felső nagyvázsonyi malmot Csurgó malomnak hívják, és az utóbbi évtizedekben szeszfőzdeként üzemelt. 1991-ben még több malomkő, illetve a felülcsapott kerékre vizet vezető kerékvályú is látható volt. Állítólag a Zichy grófok közeli kastélyának villamos ellátását szolgálta, és a Csurgó nevű molnár ember csak „kotyogó” darálóval egészítette ki.
Ma az épület kissé átalakítva, de jól állapotban van. Az alsó nagyvázsonyi vízimalmot szintén Csurgó malomnak nevezik, és a helyi lakosok szerint ez az igazi Csurgó malom. Az alsó malom zsilipje, a kerék helye látható, az egyszerű épületet idősek lakják.
A Genthon-féle „Magyarország műemlékei” című 1951-es jegyzék szerint a Kismalom Zichy címerrel ékesített. A hagyomány úgy tartja, hogy itt szolgált egykor molnárlegényként Kinizsi Pál. Az 1960-as műemlékjegyzék az Új utcában a 4063-as helyrajzi számon jelzi a Zichy címerrel díszített, középkori eredetű Kismalmot. Műemléki besorolása: „MJ”.
A települést keresztülszelő Vázsonyi-Séden más feljegyzések szerint valaha több vízimalom is működött. A helyiek szerint a falunak két Csurgó nevű vízimalma is volt. A felső malom évek óta szeszfőzde. Az alsó malom is megvan: egyszerű, földszintes parasztház.